March 2, 2017

Kāpēc un kā izvēlēties kāzu video?

Ziniet, tā ir privilēģija būt kāzās. Ne tikai kā viesim, bet arī tās iemūžināt, jo pāris mūs visus ielaiž savā ģimenē, ļauj piedzīvot brīžus kopā ar viņiem vienā no nozīmīgākajām dienām viņu dzīvē. Tomēr nav noslēpums, ka pāri lielās dienas kāzu video bieži vien noliek otrā plānā, un to izvēlas, ja kāzu budžetā tam atlikusi vieta. Protams, ir pāri, kas kontaktējoties ir devuši mājienus, ka kāzu video ir neaizstājams un sniedz daudz vairāk emociju nekā fotogrāfijas. Tā patiešām ir. Ar kāzu video jeb īsfilmu var izstāstīt stāstu. Stāstu par mīlestību, kas ļauj piedzīvot šo dienu vēlreiz – sajust to satraukumu, izsmieties un apraudāties vismaz divas reizes kaut piecās minūtēs.  Mēs esam kā burvji. Mēs darām, bet jūs ceļojat atpakaļ laikā – uz to lielo, īpašo dienu.

Kāpēc Tev ir vajadzīgs kāzu video?

Mums visiem ir ļoti paveicies, ka dzīvojam laikā, kad ir iespējams iemūžināt neaizmirstamus mirkļus un notikumus. Būsim atklāti, diez vai, piemēram, vecmāmiņai bija iespējas iemūžināt kāzu video. Bet Tu taču to būtu gribējis redzēt, ne? Mēs taču visiem vēlēsimies saviem radiem, draugiem, kuri nevarēja piedalīties lielajā dienā, vai nākotnes mazbērniem parādīt kāda bija tā lielā īpašā diena. Kāzu video spēs parādīt tās lietas, ko paši iespējams palaidāt garām laikā kad pucējāties, fotogrāfējāties vai kā priecājās mammas un tēti. Šī ‘dzīvā fotogrāfija’ ir kustīga, tajā ir vairāk emociju un sajūtu – asaras, prieki, smiekli, dejas un skūpsti. Protams, arī fotogrāfa darbs ir nenovērtējams un svarīgs dienas gaitā, taču galvenā atšķirība starp abiem ir dzīvīgums attēlā. Tomēr, lai īstenotu savu sapni par īsto video iemūžinātāju, būtu jāsaprot, kurš ir vispiemērotākais un atbilstošākais jūsu abu vēlmēm un stiliem.

Fotogrāfs = video iemūžinātājs

Visu pirms jau vienmēr tiek izvēlēts fotogrāfs, tā tas notiek vairums gadījumu. Pietam ļoti laicīgi – gadu, reizēm pat vairāk, iepriekš. Taču starp fotogrāfiem un īsfilmas mirķļtvērējiem vajadzētu likt vienādības zīmi. Gan stila ziņā, gan arī atalgojuma apjomā. Starp šo komandu, kas blakus pavada turpat vai 16 stundas ir jābūt lieliskai sadarbībai, līdz ar to vajadzētu pārliecināties vai izvēlētā fotogrāfa stils sakritīs ar video iemūžinātāju darba stilu un otrādi.

Ja pāris ir izvēlējies vienu no labākajiem fotogrāfiem, noteikti nevajadzētu taupīt līdzekļus izvēloties video, jo starp dažādu kategoriju māksliniekiem var rasties nesaskaņas, tāpēc cik esat gatavi atvēlēt fotogrāfam noteikti jāpielīdzina arī video. Rezervē savu datumu laicīgi, jo ne vienmēr atrodot sev vistuvāko video, tas būs pieejams. Mūs aizņem tieši tik pat ātri, cik fotogrāfus.

Reizēm varētu šķist, ka video iemūžinātājiem darbs ir mazāk kā fotogrāfam, taču tas ir maldīgi, jo pēcapstrādes procesā tiek pavadīts krietni ilgāks laiks.

Uz viena viļņa

Video filmētājus jau, pirmkārt, izvēlas aplūkojot portfolio. Izdari mājasdarbu –  pavadi laiku pēc darba iekārtojoties ērtāk kopā ar savu otro pusīti un skatieties, līdz sajutīsiet īsto! Tomēr noteikti pirms gala izvēles dodieties uz tikšanos ar video iemūžinātājiem. Ak, jā, dodieties abi! Bieži vien sanāk tikties tikai ar līgavu, taču nav mazsvarīgs arī līgavainis. Mums komandā ļoti patīk satikt abus. Tieši tāpēc, lai izvairītos no nedaudz neveiklas iepazīšanās tikai pašā kāzu dienā. Lai sasniegtu lielisku gala rezultātu, ar māksliniekiem ir jābūt uz viena viļņa, jāsajūt, ka saskan jūsu personības un veidojas saskanīga komunikācija, jo kopā pavadīsiet diez gan daudz laika no savas īpašās dienas. Noteikti izstāstiet savas vēlmes, jo tas abām pusēm palīdzēs saprast, vai spējam tās izpildīt. Tikšanās laikā gan fotogrāfs, gan video iemūžinātājs ieteiks labākos dienas risinājumus, palīdzēs arī nedaudz to plānot. Ja nav iespējams satikties, sazvanieties jebkurā aplikācijā, kas saistīta ar videozvana funkciju!

Es uzskatu, ka lieliska video komanda nav uzbāzīga, tā neiejaucas dienas ritmā, tā neliek darīt muļķības, tā gandrīz nav pamanāma, bet toties ķer tos īpašos mirkļus un emocijas un spēj darboties attiecīgā profesionālajā līmenī.

Laužam tradīcijas

Ilgu laiku domājām par to, kā vēlamies filmēt mūsu komandā. Zinājām tikai to, ka vēlamies atrast ko tādu, kas Latvijā vēl nav tik populārs un lauzt stereotipus par kāzu video kā tādu, smeļoties iedvesmu no rietumu audiovizuālās kultūras. Kāzu video lēnām lauž tās tradīcijas, kas zināmas piecus, desmit un divdesmit gadus atpakaļ. Tāpat arī mēs nedaudz cenšamies lauzt klasiskās kāzu tradīcijas, meklējot pārus, kas paši ir gatavi atteikties, piemēram, no iešanas pāri tiltiem, atslēgu pieslēgšana, mistiskajiem ‘vārtiem’, ko jāatver jaunajam pārim, jo bieži vien šīs tradīcijas tiek izmantotas kādu ģimenes locekļu iespaidā, bet pats pāris tās nemaz nevēlas. Tāpēc, ja nevēlies tradīcijas, tad nevajag. Tā ir jūsu abu diena, tikai un vienīgi jūsu. Izdomājiet ko savu, sviniet kāzas mežā, pļavā, šķūnī,   uzvelc citu kleitu, liec galvā kroni ne plīvuru, lauziet klasiskās tradīcijas! Tas ir katras video komandas, gan arī fotogrāfa sapnis, ja radīsiet savai dienai ko īpašu un savu. Mākslinieki būs daudz iedvesmotāki radīt, ko unikālu priekš jums, ja jutīs, ka paši vēlaties būt atšķirīgi.

Tikai 5 minūtes? 

Parunāsim par pieci. Piecas minūtes pārim tas ir maz. Piecas minūtes pēcapstrādes procesā mums – tas ir daudz. Protams, viss ir atkarīgs no tā, cik daudz sevi izpildītājs iegulda tajā laiku, piestrādājot pat pie vissīkākajām detaļām.

Piecu minūšu īsfilmas jeb dienas highlight movie (spilgtāko dienas brīžu īsfilma) pēdējos piecos gados ir ieguvušas lielu popularitāti, nomainot divu stundu garās filmas, kuras filmēja 90. un 2000. gadu posmā.

Daudzi no filmētājiem piedāvā šādas samazināta apjoma īsfilmas, kas ir ar mazākām izmaksām. Varētu šķist, ka piecas minūtes ir ārkārtīgi maz. Bet tas arī nav daudz, tas tiesa. Piedāvājums filmētājiem bieži vien atšķiras, piemēram, atsevišķi tiek piedāvātas garākas filmas no piecpadsmit minūtem lidz pat stundai. Es ieteiktu pārim izvērtēt, cik spilgta un krāsaina un piepildita būs šī diena, jo ne vienmēr garākas filmas ir nepieciešamas. Piemērotākais apjoms pagarinātai filmas versijai ir aptuveni 30 minūtes. kurā kvalitāte joprojām saglabājas augstākā līmenī, taču katrā gadījumā šis kvalitatīvais materiāla laiks var atšķirties. To īsto kadru no filmēšanas viedokļa dienas laikā nemaz nav tik daudz, cik varētu šķist, jo arī fotogrāfs dienas laikā uzņem vairākus tūkstošus fotogrāfiju, taču gala rezultātā tiek atlasīti tikai labākie simti.

Piedāvājumu ar īsfilmu veidotājiem ir daudz un viegli tajā var apmaldīties, tāpēc es nedaudz ieskicēšu īsfilmu stilus, lai Tu un tava otrā pusīte varētu izvēlēties sirdij un vēlmēm tuvāko. Jebkurš no zemāk minētajiem stiliem var iekļauties iepriekš aprakstītajos formātos – gan piecās minūtēs, gan arī pagarinātajās filmās un tie savā starpā var saplūst.

Žurnālistikas stils

Šis ir visplašāk pārstāvētais stils nozarē. Šajā stilā galvenokārt filmētātāju komanda dienas notikumus iemūžina dokumentāli, sākot no paša rīta līdz pat vēlam vakaram. Komanda ir neuzkrītoša, vairāk izpildījums notiek no malas un īsfilmu veido hronoloģiskā dienas notikumu secībā, bieži vien vairāk paļaujoties uz fotogrāfu kā galveno diriģentu kadru veidošanas procesā. Var tikt iemūžinātas arī viesu intervijas un apsveikumi pārim.

Pagarinātās filmas gandrīz vienmēr tiek veidotas tieši šajā stilā, taču īsfilmas var būt veidotas gan tādā pašā vai arī kādā no citiem stiliem.

Gluži kā kino – Cinematic film look

Vai atceries pēdējo filmu kino teātrī par mīlestību? Šis stils nedaudz varētu atgādināt ko tādu. Svarīgākais ir tas, ka tiek filmai tiek piešķirts īpašs emocionāls raksturs, nedaudz dramatisks, kas pastiprina sajūtas. Video iemūžinātājiem šajā dienā ir spontāni jāplāno vēlamie kadri, izmantojot katru perfektas gaismas mirkli, jau prātā domājot par to, kāda filma izskatīsies gala rezultātā. Līdz ar to šajā stilā tiek ieguldīts lielāks darbs kā citos.

Šajā stilā video tiek izstrādāts līdzīgi īstai filmai – tiek izmantots īpašs montāžas process, efekti, piemeklēta īpaša mūzika, kas nav dzirdama kadru dienu radio stacijā un veiktas krāsu korekcijas. Vakara svinību daļā šajā stilā strādājošie iesaistās salīdzinoši mazāk kā dienas laikā.

Stāsts – Storytelling

Šis stils bieži vien pārklājas ar cinematic film look. Mēs meklējam stāstu, ko pastāstīt par pāri. Iespējams, ko tādu, ko viņi paši vēl nezina. Šī stila galvenais uzdevums ir atrast zīmīgus vārdus dienas laikā, kas plūst pāri īsfilmai. Tie ir pāra solījumi viens otram, tā var būt mācītāja svētruna, mammas mīļā uzruna, vai jebkura cita ģimenes locekļa vai drauga stāsts, kas saistās ar jums. Mīļie pāri, stāstiet viens otram vairāk mīļus vārdus, pasakiet viens otram to, kas jums ir sakāms šajā dienā, ko piedzīvosiet kopā tikai vienu reizi! Piemēram, mūsu stils ir sapludināts gan no žurnālistikas, gan cinematic film look, gan arī cenšamies pastāstīt stāstu.

Padomi

 • Izvēlies netradicionālas kāzas un tematiku, atsakoties no klasiskām tradīcijām! Tas padarīs pašu kāzu dienu daudz spilgtāku un emocionālāku, līdz ar to arī fotogrāfijas un kāzu video!
 • Uzaicini savus tuvākos kāzu vakara daļā teikt runu vai pastāstīt stāstu! Mēs, latvieši, esam pārāk nerunīgi un jāmācās teikt vairāk labus un mīļus vārdus.
 • Video tehnika ne vienmēr ir noteicošais faktors video izvēlē, jo svarīgākais ir gala rezultāts, par ko var pārliecināties aplūkojot portfolio. Piemēram, ja video komandai nav drona, tas nenozīmē, ka viņi ir sliktāki par citiem.
 • Ja esat izlēmuši, ka video nav jūsu prioritāte, kārtīgi to apdomājiet, jo bieži vien pāri nožēlo, ka to tomēr nav izvēlējušies. Video un fotogrāfijas būs vienīgais, kas ļaus vēlreiz un vēlreiz atgriezties atmiņās.
 • Neatstāj video izvēli uz pēdējo brīdi!
 • Iepazīsties ar visiem video piedāvājumiem un izvēlies sev tīkamāko!
 • Iepazīsties klātienē vai attālināti ar potenciālajiem izpildītājiem!Pārliecinies, ka izvēlētā fotogrāfa un video iemūžinātāju stili un darbības veidi sakrīt!
 • Izvēlies vienas cenu kategorijas māksliniekus!
 • Izstāsti savas vēlmes pirms kāzu dienas, vēlams tikšanās laikā!
 • Gala lēmumu pieņem tikšanās laikā vai pēc tās!
 • Vienmēr ir patīkami, ka mums liek justies gaidītiem kāzu dienā un varam izbaudīt svētkus kopā ar jums, jūtoties arī mazliet kā viesi. Atpūšoties vakarā pie galda, paēst siltas vakariņas, aprunājoties ar viesiem. Liekot justies labi komandai, arī gala rezultāts būs patīkamāks.
 • Kļūstiet par draugiem!
 • Mīlestība ir jāsvin!

Šos padomus varēs aplūkot arī jaunajām Līgavām.lv grāmatžurnālā jau šajā pavasarī!

Vēlies sazināties? Aizpildi nepieciešamos laukumus zemāk!


TAGS: